Listwy z polistyrenu

Szukając pomysłu na wygląd wnętrza, warto wziąć pod uwagę listwy z polistyrenu. Proste w montażu o przepięknych ornamentach, będą idealnym pomysłem.

Listwa dekoracyjna sufitowa

Bonie

Być może zauważyłeś na niektórych domach ozdobne prostokątne profile na narożach lub na całych ścianach. Owe profile to bonie elewacyjne. Niegdyś kojarzyły się one z rezydencjami arystokratów, a co za tym idzie - z zamierzchłymi czasami. Ozdoby te ze względu na trudny w obróbce materiał (kamień, stiuk) były drogie i pozostawały poza zasięgiem zwykłych ludzi. Na szczęście dziś się to zmieniło. Bonie na elewacji są na wyciągnięcie ręki, także dla Ciebie! Poznaj ich zalety i sposoby montażu.

Korzyści z wykorzystania boni narożnych

Tak zwane boniowanie elewacji ma wiele plusów, w tym lepszy wygląd budynku i zwiększoną trwałość. Nic dziwnego, że ten rodzaj dekorowania ścian zewnętrznych zyskał tak wielu zwolenników. Oto najważniejsze zalety boni narożnych:

  • przystępna cena,
  • lekki materiał pozwalający na samodzielny montaż,
  • zabezpieczenie rogów budynku, które są najbardziej narażone na uszkodzenia,
  • urozmaicenie wyglądu fasady,
  • wielość wzorów do wyboru,
  • duże możliwości personalizacji (np. pomalowania na dowolny kolor, zamówienia indywidualnego projektu).

bonie narożne

Skupiliśmy się na boniach narożnych, ale to tylko jedna z dostępnych opcji. Istnieją również modele, którymi można zakryć całą ścianę. Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że pozwala na zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości w tynku. Ponadto bonie na elewacji bez trudu dopasujesz do innych dekorów, np. pilastrów, listew wokółokiennych czy gzymsów pośrednich.

Bonie elewacyjne - montaż

Osoby zainteresowane udekorowaniem domu przy pomocy boni mają do wyboru rozmaite sposoby ich montażu. Można np. wyciąć ozdobne elementy w izolacji domu. Niektórzy decydują się na pseudoboniowanie, czyli stworzenie ozdobnego paska w tynku przy użyciu taśmy malarskiej, którą następnie się odkleja.

Ale dlaczego nie uprościć sobie pracy jeszcze bardziej? Zamiast żłobić dekory w ścianach domu, wystarczy kupić gotowe bonie na elewacje. Wybierz profile, których wzór i kształt odpowiada Twoim potrzebom. Następnie oczyść powierzchnię, do której zamierzasz przykleić ozdoby. Potem nałóż klej na elementy sztukaterii i przymocuj do ściany. Jeśli tylko będziesz cierpliwy i precyzyjny, efekt przerośnie Twoje oczekiwania.

Dowiedz się więcej

Listwy sufitowe

Listwy przysufitowe

To najlepsze rozwiązanie do dekoracji ścian i sufitów. Wybierz swój ulubiony wzór i przejdź do montażu.

Listwy przysufitowe

Listwy sufitowe

Listwy sufitowe uchodzą za eleganckie produkty, które zastosować można w każdym pomieszczeniu. Świetne właściwości sprawiają, że można je również zainstalować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.